Agyfélteke-eltérések

Minden egyes szerkezetünket két különböző DNS-készlet alakítja. Az egyiket anyánktól örököljük, a másikat apánktól. Mindössze tízmilliárd az egyhez az esély arra, hogy a kétfajta minta teljesen összhangban legyen. Még egypetéjű ikrek esetében is vannak különbségek a jobb és bal oldali szerkezetekben. Bármilyen kisméretűek is ezek az eltérések, minden iker viselkedésére és preferenciáira egyénileg jellemző különbséget okoznak.

A középvonal

Az agyféltekei eltérésekhez a KÖZÉPVONAL szolgál vonatkozási pontként. A középvonal egy nem is annyira képzeletbeli függőleges vonal, amely a talajtól a köldökön keresztül halad felfelé a szegycsonton és a gégén át, és az állon, az ajkakon, az orr és a homlok közepén (a metopikus varraton) húzódik keresztül. A fejtetőn (nyílvarrat, stb.) folytatódik tovább a gerinc mentén, jobb és baloldalra osztva a testet.

A jobb/bal oldali különbségek a középvonaltól kifelé távolodva egyre markánsabban érzékelhetőek. Figyeld meg ezeket alaposan.

Gondolj arra, hogy tulajdonképpen két különböző DNS-szerkezet által meghatározott, két különböző személyiség vagyunk, akik egy testen belül működnek. Néha az eltérések annyira szélsőségesek, hogy az illető bizonyos helyzetekben az egyik fajta viselkedés-modell alapján működik, más helyzetekben pedig egy teljesen másmilyen modell alapján. ez mind az ő számára, mind pedig azok számára zavart keltő lehet, akikkel együtt él vagy dolgozik.

Mindkét agyfélteke felépítése alapján a ”saját módján” működik. Az arc és a test szerkezetei, amelyek az adott agyféltekéhez tartoznak, sok mindent elárulnak annak az agyféltekének a működéséről. A fenti fényképeken láthatóak a különbségek, mint ahogy saját fényképeiden, illetve a tükörben is megfigyelheted azokat.

Melyik agyfélteke „viselkedésformája” domináns?

Az orvosi kutatások alapján a népesség legalább 95%-a bal agyfélteke-dominált. A bal agyfélteke ad otthont az elsődleges beszédközpontnak, a beszédértő központnak és a Közös Integratív Területnek (KIT), amely énképünket és hitrendszereinket határozza meg. Stressz hatása alatt a bal agyfélteke ellenőriz szinte mindent. Ezért ahhoz, hogy megértsd SZOKÁSOS viselkedésed, az arcod JOBB oldalán látható jellegzetességeket vizsgáld meg.

A domináns agyféltekéhez kapcsolódó viselkedés stresszhelyzetben azonnal bekapcsol, különösen akkor, amikor a kontroll kérdéséről van szó. Az alternatív agyféltekés viselkedés rendszerint nyugodt, békés körülmények között mutatkozik meg, közeli baráti kapcsolatokban, illetve bármilyen kreatív tevékenység során, amelyet a csend jellemez.

A két viselkedés közben vajon melyiket elsődleges fontosságú megérteni? Természetesen a domináns agyféltekei viselkedést! Ezeket a viselkedésformákat a bal agyfélteke irányítja, és a jobb arcon és testfélen található jellegzetességeken tudjuk őket tanulmányozni. Ezek határozzák meg, mit és hogyan cselekszünk az idő legalább 90 százalékában.

Stresszkezelés tréningünkön erről bővebb információt kaphat.

Tancsa István

blog_agyféltekék